Showing posts with the label ekonomi

AKEP miraton dokumentin/ Tarifat celulare me shumicë ulen me 32% deri në 2024

Autoriteti i Komunikimeve Elektronike dhe Postare (AKEP) ka miratuar dokument…

G20, ministrat e financave në Venecie: Reformë e re globale taksimi, 15% për koorporatat

Ministrat e financave dhe kryebankierët e vendeve të G20-ës nisën të premten ta…

Banka e Shqipërisë prezanton dy kartëmonedhat e reja, si duken prerjet 1.000 dhe 10.000 lekë

Banka e Shqipërisë ka prezantuar sot dy kartëmonedhat e reja 1.000 dhe 10.000 l…

Hidhet në treg kartmonedha 10.000 Lekëshe, ngjyrë e artë me portretin e Asdrenit

Për herë të parë në Shqipëri ka nisur hedhja në treg e kartmonedhës 10.000 lekë…

Kursi i këmbimit valutor/ Surprizon euro, zbuloni me sa lekë këmbehet sot

Në kursin e Këmbimit Valutor sot vihet re një rënie e lehtë e Euros, Paundit Br…

Shtyhet deklarimi i tatimeve, ja afati i ri për bizneset

Qeveria ka shtyrë me dy muaj afatin për dorëzimin e deklaratës vjetore individu…

“Tenderat në tavolinë” rriten frikshëm, në 2020 kontratat u fituan me oferta më të shtrenjta

Rindërtimi dhe situata e pandemisë kanë orientuar institucionet drejt tenderëv…

Prodhimi bujqësor në Shqipëri ka kosto 38% më të larta se mesatarja rajonale

Para pak ditësh Autoriteti Konkurrencës vuri nën hetim paraprak në tregun e imp…

Perceptimi i korrupsionit, Shqipëria renditet e 13-a në botë

Shqipëria u rendit sërish ndër vendet më të korruptuara në botë, e matur sipa…

420 milionë euro të shpenzuara në bare e restorante; Shqipëria rekord në Europë për numrin e kafeneve si model biznesi

Të hapësh një biznes në Shqipëri nuk kërkon ndonjë model të veçantë. Të gjithë …

Të ardhurat tkurren me 13 milionë euro në janar-shkurt, bie konsumi (TVSH) dhe fitimet e bizneseve, dyfishohen shpenzimet kapitale

Ekonomia nuk ka arritur të kapë nivelet e parakrizës në dy muajt e parë të viti…

Deficiti demografik dhe dividendi i diasporës

MAJLIND LAZIMI Nëse eksodi i madh i fillimviteve ‘90 ishte një bekim për shqipt…

Sektori bankar rriti fitimin me 23% gjatë muajit janar

Të dhënat e Bankës së Shqipërisë tregojnë se për muajin Janar rezultati neto i …

Dhoma Amerikane e Tregtisë: Korrupsioni, ndër 3 pengesat kryesore ndaj biznesit në Shqipëri

Sipas drejtuesit të Dhomës Amerikane, Enio Jaço, është nevojë urgjente përmirës…

Informaliteti te transporti publik, operatorët e Tiranës letër Tatimeve për hetim: Shitja e aboneve me gjysëm çmimi po na falimenton

Rënia e fluksit të pasagjereve dhe vënia në punë e 75% të flotës të autobuzave,…

Shiko më shumë Këto ishin të gjitha