Showing posts with the label kulture

“Helena, njeriu që më dha gjithë gëzimet e kësaj bote”, dedikimi i ndjerë i Kadaresë për bashkëshorten në ditëlindjen e saj

Në 78-vjetorin e lindjes të shkrimtares Helena Kadare, bashkëshorti i saj, i ma…

Sëmundja e rëndë i merr jetën dirigjentit të njohur shkodran, Kujtim Alija

Ndahet nga jeta muzikanti i shquar Kujtim Alija, dirigjenti i njohur shkodran, …

Ermal Meta në Tiranë, këngëtari konfirmon gjithçka, ja data kur do të zhvillohet koncerti në Stadiumin “Air Albania”

Këngëtari i njohur shqiptar, Ermal Meta, tregoi në muajin qershor se do të mban…

Pendohet Shemi i “Ilirëve”, anulon pjesëmarrjen në Festivalin e Korçës: Kam gabuar pak, por kaloj në opozitë

Ndonëse një ditë më parë konfirmoi se do të ishte në Festivalin e Birrës në Kor…

Seriali i ri ka hapur debate pa u publikuar ende, Romir Zalla komenton skenat intime me aktoren Ema Andrea

Aktori i njohur i skenave shqiptare, Romir Zalla ishte i ftuar ditën e djeshme …

Legjenda e muzikës greke, ndërron jetë këngëtari i njohur

Muzika greke është në zi ditën e sotme pasi ka humbur një ndër artistët më të m…

Reshjet e shiut dëmtojnë kishën e Shën Thanasit në Voskopojë, ndërtuar në 1724

Kisha e Shën Thanasit në Voskopojë u dëmtua nga reshjet e shiut ditën e djeshme…

22 vite pa aktorin e madh Pandi Raidhi, kolosi i skenës që iu dha “me mish e shpirt” roleve artistike

18 korriku shënon 22 përvjetorin e vdekjes së aktorit të madh, Pandi Raidhi. A…

Ndahet nga jeta “Cika”, mjeshtri i madh i klarinetës delvinjote

Klarinetisti i njohur me emrin “Cika” ose Qamil Musto është ndarë nga jeta në o…

Robert Radoja rrëfen jetën mes dy sistemesh: Me bukë me triskë, por kishte teatro, frikë e xhelozi.

Kompozitori i njohur, Robert Radoja, vjen në një intervistë në ‘News 24’, ku rr…

BBC: Bimët në malet shqiptare që na mbajnë të rinj, çfarë fshihet pas kremrave mrekullibërës

Nga Elizabeth Gowing Ndërsa bimët e egra shqiptare kërkohen ndërkombëtarisht, i…

Perla e Shqipërisë, Vallja e Tropojës zyrtarisht kandidate për në UNESCO

Vallja e Tropojës, kjo pasuri e çmuar kombëtare është shpallur nga Ministria e …

Ismail Kadare dhe bashkëshortja heqin përfundimisht dorë nga Franca

Helena Kadare tregoi se ajo dhe partneri janë lodhur nga jeta e Parisit, i cili…

Zbulohet varri i rrallë në Amantia, mendohet se i përket shekullit III para Krishtit

Këshillit Kombëtar i Trashëgimisë Kulturore Materiale, Vlorë dhe Instituti Komb…

Nuk do ta besoni/ Aktori i njohur shqiptar tregon për çfarë i ka mbaruar studimet e tij

Aktori i mirënjohur shqiptar, Mevlan Shaaj ishte i ftuar sot në emisionin ‘Hist…

Alban Ramosaj me “Thikat e mia” shpallet fitues i “Kënga Magjike 2021”

Sonte u mbajt nata finale e festivalit të këngës "Kënga Magjike 2021&quo…

Inva Mula merr titullin e rëndësishëm nga Italia, flet e emocionuar: Kjo më ka prekur...

Titulli i lartë ‘Urdhri i Yllit të Italisë’ i është dorëzuar sopranos shqiptare…

Sot ditë pelegrinazhi për besimtarët përmetarë

Sot është një ditë pelegrinazhi për besimtarët përmetarë që nderojnë Shën Kos…

Muzika shqiptare në zi, ndërron jetë artisti i madh

Ditën e sotme ka ndërruar jetë kompozitori i njohur shqiptar Fahri Beqiri. Lidh…

Një vit pa Teatrin Kombëtar, 17 Maji vendoset dita e përkujtimit të krimeve kundër kulturës

Lule dhe një shirtit skenë krimi në sheshin e Teatrit Kombëtar në këtë 17 maj p…

Shiko më shumë Këto ishin të gjitha